Integrative Mind Body Therapy

אריאל האוסמן

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי

טיפול

כיום, טיפול או ייעוץ פסיכולוגי אינו מלווה בסטיגמות חברתיות כבעבר. מה שפעם נחשב כמעשה חריג, היום טיפול נכנס לשפת היומיום. אנשים הולכים לטיפול כשיש צורך בעזרה מקצועית על-מנת לאפשר שינוי, בין אם זו מצוקה או התלבטות. טיפולי פסיכולוגי הוא מפגש עם איש מקצוע שמתמחה בהבנת תהליכים נפשיים, מודעים ושאינם מודעים, בקשר בין גוף ונפש, בקשרים בינאישיים וכו'. טיפול פסיכולוגי מאפשר העמקה במחשבות, רגשות ותחושות, ובפרט הפסיכותרפיה הגופנית, מנסה להבין את ההקשרים הנפשיים בגוף, וליצור הבנה הוליסטית בהבנה שלנו את עצמנו.

כיצד בוחרים מטפל

לפני הכל, חשוב לזכור שהטיפול הוא מפגש בין שני אנשים, וכמו בכל היכרות כדאי לתת זמן על-מנת שנדע אם הקשר הוא מתאים לנו, אם יש "כימיה" בקשר עם המטפל. ניתן לפנות לשרות הציבורי כמו קופות חולים, מרפאות ציבוריות, מרפאות בריאות הנפש של משרד הבריאות ובתי חולים פסיכאטרים הפזורים בארץ. אלה יספקו טיפול בעלות נמוכה אך יכללו גם כמה חסרונות כמו הגמישות בקביעת הטיפול, בחירת המטפל, מגבלה על מספר שעות למפגשים וכו'. הפניה לטיפול פרטי יכולה להעשות במספר דרכים. הדרך השכיחה היא היכרות אישית עם המטפל או המלצה מהסביבה, כמובן שאפשר להיעזר גם באינטרנט ובפורומים השונים. אם לאחר כמה פגישות הקשר עם המטפל לא מרגיש נכון אפשר לדבר על כך, להיפרד ולחפש מטפל אחר. חשוב לבחון ביחד עם המטפל את הסיבות לתחושה ש"זה לא זה", לדוגמא: אם מישהו מרגיש תקוע במערכות יחסים מחוץ לטיפול, מקרה כזה יכול להשתחזר. כדאי לשתף את המטפל בכל תחושה באופן גלוי ופתוח כדי ששיחה כזו תוכל להניב מסקנות מעשיות בנוגע לסיבת הצורך לעזוב הטיפול, אם מאיזושהי סיבה אין תוצאות והתפתחות בנושא, כדאי לחשוב על סיום הטיפול והחלפת מטפל. מטופל יכול לעבור התפתחות ולהגיע להישגים טיפוליים אצל שני מטפלים שונים שמגיעים מגישות שונות ואף הפוכות זו לזו. מחקרים שפורסמו ב- 40 שנה האחרונות, מצאו שיעילות הטיפול תלוייה דווקא ב"כימיה" שנוצרת בקשר בין המטפל למטופל. • כשאנשים מבקשים ממני הפנייה/המלצה למטפל או מטפלת, אני לא חושב על טכניקת הטיפול אלא על איזה סוג של קשר יתאים למי שמחפש טיפול.

אילו סוגי טיפול קיימים

ישנם הרבה סוגים של גישות לטיפולים וכל מיני סוגים של פסיכותרפיות. פסיכותרפיה ניתנת ע"י עובדים סוציאליים, פסיכאטרים, פסיכולוגים, מטפלים ע"י הבעה ויצירה (טיפול באמנות, תנועה, מוזיקה, פסיכודרמה, ביבליותרפיה וכו') ופסיכותרפיסטים. בתחילת הטיפול כדאי לברר האם הפנייה לטיפול מצריכה טיפול קצר מועד או ארוך טווח. בעייה ממוקדת (לדוגמא: חרדה מדקירת מזרק/סיכה) ניתנת לטיפול בטווח זמן קצר יחסית. ניתן להגיע לטיפול קצר טווח בהגדרתו בתחילת הטיפול, גם מסיבות של תחומי החיים, אם בגלל נסיעה לצורך הגירה שלא מאפשרת טיפול ארוך טווח, התמודדות עם משבר (כמו גירושין), מוות של אדם קרוב, בעיה תקציבית וכו'. לעומת זאת, נושאים הקשורים בתחומי החיים כמו: זהות אישית, דימוי עצמי וכו' יתאימו לטיפול ארוך טווח. טיפול קצר מועד אורך כ 12 מפגשים ועד כחצי שנה. טיפול ארוך טווח אורך מספר חודשים ויותר. ישנם מטפלים עם הכשרה וניסיון המציעים טיפול זוגי, משפחתי, קבוצתי, לילדים ועוד. הטיפול הנפוץ ביותר הוא הטיפול האישי. הפסיכותרפיה הגופנית צמחה מתוך הפסיכואנליזה והתפתחה לצד התיאוריות המקובלות כיום בעולם הפסיכולוגיה ומציעה גישת טיפול אינטגרטיבית. ויליהם רייך תלמידו של פרויד בשנות ה-30, התבונן בטיפוליו של פרויד וראה כי בזמן הטיפול הוורבלי (הפסיכואנליטי), מגיב גופו של המטופל במקביל וביחס להתרחשויות הנפשיות. זיכרונות, טראומות ורגשות, עצורים כמידע בתאי הגוף של האדם. העבר שלנו, חוויותינו מגיל צעיר מוטבעים כחותם בתוך גופינו ומשפיעים על הדפוסים הרגשיים, ההתנהגותיים והגופניים. ההבנה שגוף ונפש קשורים ומשפיעים זה על זה היא עמוד תווך בפסיכותרפיה גופנית.

אריאל האוסמן - פסיכותרפיה גופנית Integrative Mind Body Therapy
טל. 054-483223 , דואר arial.housman@gmail.com

All Right Reserved © to NEMASHIM studio - Develop and Design | Print Design | Branding | Illustartion Art