העיירה PYIN O LWIN והדרך חזרה למנדליי

היום עוזבים את HSIPO וחוזרים למנדליי דרך העיר פינולין. מבקרים במקדש בודהה ביציאה מהעיר ונפרדים מHSIPO לשלום.
הנהג שואל אם נרצה לבקר במערה בקרבת מקום ואנחנו שעדיין לא יודעים כי כל מערה בבורמה הוסבה למקדש עבור הבודהה , משיבים בחיוב.

מערת PAIK CHIN MYAUNG
חונים את הרכב .בהובלתו של לין לין צועדים מספר צעדים לקראת המערה כאשר הנהג שורק לעברנו ,קורא לעבר לין לין בשפתו ומצביע לכיוון המנוגד לכיוון התנועה שלנו.משנים כיוון וחוזרים על עקבותנו.
זהו יום חג עבור המקומיים והם עולים בהמוניהם אל מוקדי עבודת הבודהה אשר אחד מהם הוא במערה זו. אני ואמא התקשנו למצוא עניין בחויית ההליכה משותפת ,ללא נעלים, במערה חשוכה יחד עם אלפי בורמזים  ועל כן בחרנו לשבת בכניסה ולהינות מקרני שמש הבוקר החמימות.אלפי בורמזים יחפים ,לבושים במיטב מחצלותיהם עומדו בתור הכניסה למערה ואלו שכבר ביקרו בה יצאו ממנה אל תוך בריכות המים הרדודים.אני ואמא התבוננו בנזיר וקבוצת ילדים שקיפלו את הלונגי(בד החצאית) לגירסה קצרה יותר של בגד ים וקפצו להצטנן בבריכת המים העמוקים שבקצה אוסף בריכות המים הרדודים.
שעת צהריים.בשוק הסמוך למערה נמכרים מאכלים עבור המקומיים המבקרים באתר.ליהי ואורן קונים אורז מתוק עטוף בעלי במבוק ובננה מתוקה מבושלת עטופה בתוך עלים ירוקים.מבט חטוף באוכל זה הספיק עבור יתר חברי הקבוצה לוותר באופן גורף על ארוחת הצהריים.

Kandawgyi Gardens Pyin U Lwin
העיירה פינולין הוקמה לראשונה כמוצב צבאי, על שביל הגישה למנדליי ו-Nawnghkio. עם הכיבוש הבריטי ובזכות מזג האוויר הנוח שלה, הפכה העיירה לבירת הקיץ של מיאנמר.כיום, העיירה מכילה כמות גדולה של מיעוטים הודיים ונפאלים, שהגיעו למדינה בזמן השלטון הבריטי והשתקעו בעיירה, זאת, בנוסף למיעוטים האנגלו-בורמזים והאנגלו-הודים. בעיירה גרים גם אנשי צבא רבים, היות ובקרבתה ממוקמות שתיים מהאקדמיות הצבאיות החשובות במיאנמר

Kandawgyi Gardens  הם גנים בוטניים אשר הוקמו בשנת 1915, כאשר הם מכילים מגוון רחב במיוחד של צמחים, שחלקם הגדול יובא מבריטניה. כיום, המקום נחשב לאחד מהגנים הבוטניים היפים ביותר בעולם. בתוך הגנים יש אגם מרהיב (עם פגודה בתוכו), מרכז ציפורים מרשים, מגדל תצפית על כל האזור, מוזיאון פרפרים וחרקים מכל העולם אשר בו התעכבנו ושביל העובר על גשר עץ דרך צמחיית ביצות סבוכה. גינות הסחלבים במקום הם מרהיבות ביופיין ובמספר זני הסחלבים הגדול הגדל בהן.
האטרקציה הגדולה ביותר בגנים הייתה בגינת העצים המאובנים. עץ מאובן (Petrified wood) הוא סוג של מאובן שבו מרכיביו האורגניים של העץ הומרו במינרלים - בדרך כלל סיליקט וקוורץ - ושימרו את המבנה המקורי של גזע העץ. תהליך ההמרה המתרחש במעמקי האדמה במשך מליוני שנים, כאשר העץ, בהרכבו המקורי מכוסה בשכבות. עקב העדר חמצן המרכיב החי הופך למרכיב דומם. המקומיים, מלטשים את העצים המאובנים הללו.את חלקם הופכים לפסלי נוי ,חלקם משמשים לתכשיטים וחלקם מציגים לראווה .מודים ,התרשמנו!

עוזבים את הגנים הבוטנים בהם ביקרנו שעות ספורות ונוסעים לבקר בשוק הפרחים ובבתים ויקטוריאנים שנותרו מתקופת השילטון הבריטי.
כשהערב ירד הגענו חזרה למלון ה Rich Queenבמנדליי.מקלחת חמה.בגדים נקיים ויוצאים לרחוב לתפוס מונית להופעת ערב של ה Mostache Brothers.
במנדליי לכל מקומי שאין רכב יש חבר-דוד-בן של דוד של שכן שיש לו רכב ולכן לא קיימת בעיה במציאת דרך להתנייד.הנהג הראשון שפגשנו ברחוב, רכוב על אופנוע ,הניד בחיוב לעבר מחוות הידיים שלנו שביקשה להבהיר כי אנחנו זקוקים לרכב עבור שישה אנשים.הנהג ביקש שנמתין לו במקום במזמן שהוא מביא רכב ושם את חברו שישמור שלא נלך למתחרים בזמן העדרנו. מספר דקות מאוחר יותר מגיע הנהג עם רכב משפחתי ל-5 נפשות.אנחנו זועמים על ביזבוז הזמן, ההורים מנסים להסביר לבחור שאנחנו שישה אנשים.הנהג מהנהן  "YES YES SIX" ,יוצא מהרכב,פותח את תא המטען ומחווה בידיו למקום הנוסף שהתפנה ברכב.אלכס לא מהסס ונכנס לתא המטען ומושך אחריו את ליהי.השאר נכנסים למקומות המסודרים ברכב ויוצאים לדרך.עוד חוייה מבדרת נרשמת.

מגיעים באיחור אופנתי למופע .הסדרן/שחקן/אחד מ-3 האחים לבית משפחת מוסטאש ,מפזר עבורנו כיסאות מפלסטיק בשורה האחרונה.אח אחר על הבמה מציג את בני משפחתו שעולים לבמה בתחפושות מסורתיות ומציגים ריקוד התואם לכל תחפושת. ההופעה הסתיימה.ששתנו מסכימים פה אחד שעל ההופעה הזו בקלות היה אפשר לוותר.נכנסים שוב למונית שהמתינה לנו בחוץ בזמן.הפעם אורן מחליף את מקומה של ליהי בתא המטען.מבקשים מהנהג שיקח אותנו למסעדה.הנהג עוצר במסעדה הודית של משפחתו.יורדים מהרכב למקום בו האוכל מוכן ומוגש על מדרכות הרחוב .למרות החושך ברחוב והבטן המקרקרת אני אלכס וההורים לא יכולנו לשכנע את עצמו לאכול שם.ליהי ואורן שידעו שבשעות האלו אין מסעדות נוספות פתוחות באיזור וכבר אכלו במסעדה זו בימים שקדמו לבואנו ,נשארו לאכול במקום.נפרדנו מהם לשלום ובכך גם נפרדנו מארוחת הערב של אותו יום.

המלצות

  1. ישנו בחור חברותי ומשעשע בשם soe soe שאוהב לעזור לתיירים בהמלצות וסידורי נסיעה/לינה/מזון.בערב השלישי במנדליי הוא אפילו הסיע את ליהי שלא הרגישה טוב ואורן על גבי הטוסטוס שלו למסעדה שאליה השאר צעדו ברגל.הבחור לוקח לעצמו עמלה נמוכה על הסידורים שהוא עורך עבורכם:כמו קניית כרטיסי אוטובס ולמי שקצר בזמן וחשוב שהכל יתקתק זהו הבחור להוועץ עימו.הוא מוכר ברחבי כל העיר בשל שמו וגובהו הרב אך ניתן למצוא אותו בעיקר בכניסה למלון Rich Queen.
    ניתן להשיג אותו גם באימייל : kosoesoemdy@gmail.com.

  2. לוותר על ההצגה של ה MOSTACHE BROTHERS במנדליי.לא שווה את הזמן או את הכסף.

  3. פינולין היא עיר תיירותית מומלץ בחום לבלות בה יותר מיום אחד ולבקר באתריה השונים.